1. Częściej „trzymają nas” te melodie, które podświadomie nam się podobają
Tak, tak, jeśli w głowie leci Lady Gaga lub Justin Bieber – cóż, wygląda na to, że nadszedł czas, by ktoś zmienił swoje muzyczne preferencje. Ale mówiąc poważnie, większość z nas ma tendencję do „zapisywania” w mózgu akurat tych melodii, które najbardziej się podobają – tak mówi badacz Ira Hyman.
Profesor Victoria Williamson stwierdziła, że jeśli spojrzeć na łączną liczbę obsesyjnych melodii, liczba irytujących piosenek wynosi jedynie 30% – na nie ciągle się skarżymy, milczymy jednak o tych, które nie aż tak bardzo irytują.
2. Praktycznie wszystkie trafiające do naszej pamięci melodie mają coś wspólnego
Każda melodia może utknąć w głowie, ale, jak odkryli naukowcy podczas ankiet i badań, wiele piosenek ma wspólną cechę. Okazało się, że obsesyjne kompozycje charakteryzują się szybkim tempem i ostrymi zmianami tonalności. Autorzy piosenek robią wszystko, aby ich muzyka zapamiętywała się i była łatwo odtwarzalna. Muzykolog Patrick Metzger posunął się jeszcze dalej: w nowoczesnej muzyce znalazł powtarzające się wyrażenie, które pojawia się niemal w każdym przeboju – kto wie, może akurat w tym tkwi część tajemnicy?
3. Chodzi o skojarzenia
Utwory zwykle grają w głowie po wielokrotnym słuchaniu, na przykład, jeśli kompozycja jest ciągle odtwarzana w radiu lub telewizji. Ponadto, jeśli słyszałeś tę piosenkę dziesiątki razy, prawdopodobnie udało Ci się utworzyć skojarzenia, więc zwiększa to prawdopodobieństwo „grania w głowie”. Wtedy „spustem” może stać się cokolwiek: miejsce, osoba, jedzenie, a nawet zapach.
Kilka wskazówek, które pomogą pozbyć się „grania w głowie”:
Posłuchaj znudzonej piosenki od początku do końca. Być może próbujesz przypomnieć tekst i dlatego przewijać tę piosenkę w kółko.
Dodaj zupełnie inną muzykę, najlepiej klasyczną.
Postaraj się zająć mózg innym, jednak niezbyt trudnym zajęciem: bieganie, sprzątanie lub czytanie książek.
Jeśli irytuje Cię grana w głowie melodia, należy pamiętać, że można z pewnością pochwalić się pamięcią muzyczną i dobrym słuchem.
Discussion about this post