Depresja może pojawić się nie tylko w wyniku pewnego zdarzenia, ale także z powodu naszych nawyków. Aby uchronić się od depresji, trzeba się pozbyć nawyków, które prowadzą do tego smutnego stanu.
1. Nawyk użalania się nad sobą i czekania na litość od innych.
Czy często mówisz: „Przecież jestem taki dobry, więc jak mogłem na to zasłużyć?”. W ogóle to jest właściwe dla wszystkich ludzi, ale niektórzy po prostu myśląc o tym, natychmiast podejmują działania, natomiast inni nadal użalają się nad sobą, nie zmieniając niczego w swoim życiu. Uczucie użalania się nad sobą jest bardzo podstępne: sprawia, że osoba jest zależna i niezdolna do rozwiązywania problemów, nie może z nimi poradzić. Jeśli każdy problem jest postrzegany przez pryzmat użalania się nad sobą, to prędzej czy później pojawi się depresja.
Najlepszym wyjściem byłoby zmobilizować swoje siły, przypomnieć wstystkie zwycięstwa i dążyć do rozwiązania problemu, bez użalania się nad sobą.
2. Nawyk robienia tego, czego nie lubisz.
Każdy z nas, w taki czy inny sposób, musi wykonywać pewne obowiązki, które nie zawsze przynoszą nam przyjemność. Ale istnieje wyjście z każdej sytuacji. Podajemy nawet trzy!
Stwórz środowisko, w którym nie musisz zajmować się znienawidzonymi rzeczami. Naprzykład nienawidzisz mycia naczyń: postaw sobie cel kupienia zmywarki.
Jeśli nie da się realizować punktu nr 1, staraj się nie opóźniać wykonania nieprzyjemnych przypadków. Oczekiwanie tego, że musisz zrobić coś nieprzyjemnego, sprawia, że jesteś nieszczęśliwy, więc lepiej jest zrobić i zapomnieć.
Zachęcaj siebie do każdego działania wykonywanego przez siłę. Posprzątałeś mieszkanie? Wieczorem pójdź do kina z przyjaciółmi lub zamów pizzę do domu i zrelaksuj się.
3. Nawyk życia w przeszłości.
„Wcześniej byłem młodszy, piękniejszy, szczuplejszy, bardziej radosny, mądrzejszy itp., a teraz …”
Ciągle pamiętamy nieudane relacje, zdradę przyjaciół lub porażkę w pracy.
Dlatego zaciągamy się ciężarem przeszłości, który z czasem po prostu robi z nas pechowca. Ciągle przypominając o poprzednich nieprzyjemnościach, czekamy, aż się powtórzą, chociaż jest to błędne myślenie. Konieczne jest nauczyć się odejścia od przeszłości, umieć wybaczać i żyć w teraźniejszości.
4. Nawyk porównywania siebie z innymi.
Jedyne prawdziwe porównanie, które możesz zrobić, to porównianie siebie w przeszłości i w teraźniejszości. Nie ma sensu porównywać siebie z inną osobą. Pragnienie mieć podobne do kogoś życie uniemożliwia nam radość z własnych zwycięstw. Ponadto ciągła obserwacja życia innych ludzi tworzy kompleks niższości, czyni osobę ograniczoną i zazdrosną.
5. Nawyk uważania się za gorszego od innych.
Z reguły taki nawyk powstaje w dzieciństwie pod wpływem sztywnej edukacji. Jeśli dorosły był w stanie przekonać dziecko, że jest złe oraz nie umie i nie potrafi niczego, to dorastając, takie osoby zaczynają angażować się w samobiczowania. Oczywiście uniemożliwia to rozwój i myślenie pozytywnie, a zatem prawdopodobieństwo depresji w tym samym czasie jest bardzo wysokie.
Discussion about this post